Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 227 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Małą rzeką do wielkiej granicy

środa, 25 września 2013 17:08
Skocz do komentarzy

 

Album foto

 Spływ tylko dwudniowy, kilometrów też niewiele, więc opis też będzie krótki. Węgorapa wypływa z jeziora Mamry, czyli tyle samo wody ile odprowadza rzeka, musi do jeziora ciągle napływać. Spływ najlepiej zaczynać w Parku Helwinga, na Kanale Młyńskim, który za Węgorzewem łączy się z rzeką (mapa w zestawieniu spływów) a rzeka płynie do granicy z Rosją w Mieduniszkach. Za Węgorzewem kanał jest wąski, bez możliwości wyjścia na brzeg, porośnięty trzcinami, po połączeniu rzeka jest już szersza i łatwa, chociaż były 4 wywrotki. W Ołowniku jest dość duża elektrownia wodna, poza tym innych przenosek nie ma, wszystkie jazy były otwarte. W jednym miejscu przeciągaliśmy kajaki po łące, każdy radził sobie inaczej, bo na drzewie zatrzymała się zbita masa ściętej roślinności i zagrodziła rzękę.
 Z małymi objawami syndromu dnia poprzedniego wypływaliśmy w piątek w deszczu i padało cały dzień, dobrze, że niezbyt intensywnie. Jednak pod koniec etapu, po 6,5 godzinach wiosłowania, każdy był przemoknięty. Po przyjeździe autokarem do hotelu szybko dochodziliśmy do normalności przede wszystkim po gorącym prysznicu i obiedzie. Atrakcją wieczoru był najpierw w dowolnych ilościach wędzony jesiotr i piwo a później występ Leonarda Luthra.
 Chyba po tym jesiotrze, w sobotę, niektórzy twierdzili, że z rana piwo jak śmietana. Sobota była tylko zimna, właściwie bez deszczu a końcowy odcinek do Mieduniszek nawet słoneczny.
 W niedzielę po śniadaniu, również z bogatym wyborem, ale już bez bułeczek na drogę, jedziemy najpierw zobaczyć poniemieckie śluzy na Kanale Mazurskim. Mało kto wie, że taki istnieje a jeszcze mniej słyszało o tych śluzach. W albumie na jednym ze zdjęć można przeczytać najważniejsze informacje. Imponują przede wszystkim wielkością. W tamtych czasach było to ogromne przedsięwzięcie koncepcyjne. Ciąg tych budowli hydrotechnicznych musiał być wyzwaniem dla projektantów i budowniczych stosujących metodę szalunkową, której ślady widać do dziś. Nie widać natomiast pęknięć, rys, degradacji, mimo upływu czasu i braku konserwacji. Widocznie wtedy w betonie było 100% cementu i kruszywa, czego nie można powiedzieć o betonie polskich autostrad. A może wtedy beton był mocniejszy? Kolejne wojny przerywały budowę, szczególnym cieniem kładzie się na tym projekcie hitlerowska swastyka a później konsekwencje drugiej wojny światowej. Kiedyś brak zgody Związku Radzieckiego ze względów strategicznych na kontynuowanie prac, dziś Rosja nie widzi ekonomicznych podstaw do ich wznowienia.
 Teraz o Sztynorcie. Miałem inne wyobrażenie o tym miejscu. Nie zachwycił mnie ani port jachtowy, ani jego otoczenie, ani park ani pałac. Dlatego, że pałacu nie przypomina. Do odbudowy tego zespołu włączyła się Polsko-Niemiecka Fundacja. Trwa renowacja pałacu, może kiedyś odzyska dawny wygląd. Historia związana z tym miejscem - romantyczna i dramatyczna jest na pewno magnesem, jednak przyciąga tylko wypchane portfele ze względu na zaporowe ceny.
 Ostatnie miejsce, które oglądaliśmy w ramach wycieczki to kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych Wermachtu w Mamerkach. Dlaczego tu chcą za wstęp 12 zł nie wiem. Nie wiem czyja to własność, bo przecież bunkry wybudowano w czasach niemieckiej okupacji. Wg. mnie to kolejna pułapka zastawiona na kasę turystów. Czy mam rację przekonasz się, jak je zobaczysz.

  Album foto

Podziel się
oceń
0
0


Tagi: Węgorapa

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  92 273  

O mnie

Lubię turystykę kajakową,
fotografię i podróże.
GG:2290554

O moim bloogu

Zapiski od roku 2009 wpisy początkowe  więcej...

Zapiski od roku 2009 wpisy początkowe  wpisy

 

Moje filmy

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 92273

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031